
Ze względu na zależność rolnictwa od warunków zmian klimatycznych, przedstawiciele izb rolniczych krajów V-4 dostrzegają, jak bardzo ważne jest, aby utworzyć specjalny fundusz ryzyka i zarządzania kryzysowego, które pomogą rolnikom w zakresie katastrof klimatycznych, chorób, epidemii i wahań cen na rynku. Z tego powodu wnieśli o wsparcie stworzenia wspólnego systemu ubezpieczenia dla objętych i nieobjętych ubezpieczeniem (obecnie) ryzykiem związanym z warunkami pogodowymi i funkcjonowaniem rynku rolnego w Unii Europejskiej. System ten musi być pokryty z budżetu UE, ale nie z 1 filaru Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), lecz powinien być współfinansowany przez rządy krajowe i rolników zainteresowanych wykorzystaniem tego nowego narzędzia. Delegacje wyraziły ponadto przekonanie, że ten fundusz powinien być również dostępny dla regionów w państwach trzecich znajdujących się poza granicami UE.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Delegacje wymieniły się informacjami na temat stanu wdrażania dyrektywy zakazującej utrzymywania kur niosek w klatkach niezmodyfikowanych. Strona polska zaproponowała przedłużenie do 5 lat terminu dostosowania ferm do nowych przepisów z zastrzeżeniem, że obsada w klatkach odpowiadałaby nowym normom KE, natomiast pozostałe parametry, w tym wysokość klatek, konieczność montowania gniazd, grzęd i ściółkowanie, byłyby wdrażane w trakcie proponowanego 5-letniego okresu. Propozycja ta została poparta przez delegację Słowacką oraz Węgierską, gdzie ponad połowa producentów jaj nadal korzysta z niezmodyfikowanych klatek. Ukraina, jako państwo trzecie, również poparła stanowisko tych 3 krajów. Czeska delegacja miała odmienne zdanie ze względu na oświadczenie krajowych producentów jaj. Jednocześnie Izba Rolnicza Republik Czeskiej wyraziła opinię, iż w pełni rozumie sytuację pozostałych państw, jednakże nie może jej poprzeć z uwagi na powyższe.
![]() |
![]() |
Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli wypowiedź Komisarza UE ds. rolnictwa podsumowującą debatę publiczną nad WPR po 2013 roku. Zgodzili się również, że rolnictwo powinno nadal być wspierane z funduszy unijnych. Wsparcie to odpowiada potrzebom sektora, który ma szczególny charakter i stoi przed poważnymi wyzwaniami. Pomoc powinna być lepiej rozdzielona i ukierunkowana oraz bardziej przejrzysta. Przedstawiciele izb rolniczych krajów grupy Wyszehradzkiej z zadowoleniem przyjęli również stanowisko Komisarza odnośnie utrzymywania kryteriów historycznych, które jego zdaniem przestało być dobrym rozwiązaniem. Zgodzili się również, że punkty odniesienia z przeszłości nie pomogą nam przygotować przyszłości i wspierać rolnictwo w jego modernizacji. Musimy stworzyć obiektywne i realistyczne kryteria: rodzaj gospodarstwa, kontekst społeczno-ekonomiczny, klimat i środowisko naturalne, w którym rolnicy prowadzą działalność. Delegacje V-4 popierają prostą i wspólną przyszłą WPR bez okresów przejściowych dla nowych państw członkowskich.