
Propozycja Komisji już oznacza ciecie o 10% w budżecie WPR, a ostatnie propozycje Przewodniczącego Rady Pana Van Rompuya spowodowałoby ogromne cięcia w płatnościach bezpośrednich dla rolników, wynoszące aż do 30% w niektórych krajach, na co nie można się zgodzić. To działanie spowodowałoby wzrost bezrobocia na obszarach wiejskich UE, oraz zaostrzenie ryzyka w dobie kryzysu gospodarczego. Bez WPR, mielibyśmy 27 odrębnych polityk w 27 państwach członkowskich, co kosztowałoby rządy zdecydowanie więcej niż WPR. Wydatki na rolnictwo powinny zostać utrzymane na aktualnym poziomie do 2020 r. w celu zapewnienia rentowności sektora, co jest niezbędne ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność oraz tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich UE. W związku z tym kluczowe znaczenia ma błyskawiczna decyzja”. Rolnicy już zmagają się z wysokimi kosztami środków produkcja, które często nie są zrekompensowane dochodami z rynku. Ponadto borykają się z wahaniami rynków, kosztowymi regulacjami i normami nieobowiązującymi towarów importowanych do UE. Dalsze cięcia nie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia Nowe innowacyjne technologie produkcji są również potrzebne, by poprawić produktywność rolnictwa europejskiego i sprostać zapotrzebowaniu na żywność na świecie, które najprawdopodobniej wzrośnie o 70% do roku 2050.
Nowy raport jest dostępny na stronie Copa-Cogeca - kliknij tutaj !
Ponadto, Copa-Cogeca organizuje posiedzenie wysokiego szczebla 6 lutego w Brukseli. Uczestniczyć w nim będzie około 400 osób, by zwrócić uwagę decydentów politycznych na potrzebę silnej WPR popartej solidnym budżetem. Potem odbędzie się konferencja prasowa.
Copa-Cogeca chce przekazać głowom państw i rządów UE, mediom i instytucjom europejskim jasne, wspólne stanowisko na temat potrzeby silnego budżetu WPR. Rolnicy z całej Europy jednoczą się w apelu o silny budżet WPR, w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa w zakresie pewnych dostaw bezpiecznej, wysokojakościowej żywności po rozsądnych cenach. Ponadto, rolnictwo jest kluczową siłą napędową dla wzrostu i tworzenia miejsc pracy na obszarach wiejskich UE oraz za pomocą efektu domina poprawia sytuację w innych sektorach.