
Jednym z głównych celów Organizacji jest poprawa środków przetrwania rolników oraz witalności ekonomicznej wspólnot wiejskich z całego świata. Cel ten jest szczególnie ważny, biorąc pod uwagę fakt, że dochody rolników stanowią jedynie 50%, a nawet mniej, średnich dochodów. Drugim celem jest udział w bezpieczeństwie żywności, poprzez ułatwianie współpracy między organizacjami członkowskimi. Jej znaczenie jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że spodziewany jest wzrost światowego zapotrzebowania na żywność o co najmniej 70% do 2050 roku oraz biorąc pod uwagę wzrastającą niestabilność rynków. Inwestycje w sektorze rolnictwa powinny być zwiększone.
Pozostałe cele Organizacji to między innymi ułatwianie organizacji producentów rolnych oraz poprawianie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Pomogłoby to rolnikom i spółdzielniom rolnym w zarządzaniu ogromną niestabilnością cen oraz w uzyskiwaniu lepszych dochodów z rynku.
Organizacja powinna ponadto gwarantować spójność z innymi działaniami związanymi z rolnictwem, takimi jak leśnictwo, akwakultura, środowisko, handel, badania i edukacja. Co więcej, ma ona zachęcać rolników do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, środowiska i nowych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i przyciąganie nowych pokoleń.
Dla Światowej Organizacji Rolników kolejnym etapem będzie organizacja w ciągu tego roku Walnego Zgromadzenia, które pozwoli na rozwój kwestii określonych przez Organizację jako priorytetowe. Siedziba organizacji będzie mieścić się w Rzymie.