
Na ten cel planuje się przekazywać ok. 30 mln euro rocznie z budżetu UE (w latach 2012-2013). Wysokość stawek płatności będzie różna dla różnych grup odmian tytoniu i ma zależeć od jakości surowca tytoniowego.
W procesie realizacji płatności do tytoniu będą uczestniczyć: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (odpowiedzialna m.in. za naliczanie oraz wypłatę płatności do tytoniu) oraz Agencja Rynku Rolnego (odpowiedzialna za przeprowadzanie kontroli jakości surowca tytoniowego w punktach jego odbioru).
Skierowanie odrębnego wsparcia do rolników uprawiających tytoń pozwoli złagodzić zmiany, które zachodzą w ramach Wspólnej Polityki Rolnej od 2003 r. Chodzi o całkowite odłączenie płatności od produkcji i zakończenie stosowania krajowych płatności uzupełniających od 2013 r. Nowe regulacje umożliwią także utrzymanie konkurencyjności surowca tytoniowego produkowanego w Polsce w stosunku do krajów unijnych, które już wprowadziły podobne rozwiązania.
Ponadto projekt nowelizacji zmienia zasady przyznawania płatności do owoców miękkich (malin i truskawek). Od 2012 r. przybiorą one formę płatności niezwiązanych z produkcją. Taka płatność będzie przysługiwała rolnikom, którzy uzyskali przejściowe płatności do owoców miękkich w 2008 r. i ma być wypłacana w latach 2012-2013.
Źródło: www.premier.gov.pl