
Prawo do żywności
Zrównoważona produkcja żywności
Ponieważ koszty surowców stanowią stosunkowo niewielką część kosztów ogólnych wielu produktów spożywczych, dlatego Parlament "wzywa Komisję i państwa członkowskie do zbadania rozbieżności między cenami u producentów, a cenami nakładanymi przez największych sprzedawców detalicznych" oraz wzywa "sprzedawców detalicznych do płacenia godziwej ceny producentom i jednocześnie do dostarczania konsumentom żywności po rozsądnych cenach".
Obecne unijne zapasy zbóż starczyłyby tylko na 30 dni. Posłowie wzywają Komisję "do opracowania strategii w celu zgromadzenia zapasów żywności, aby zapobiec przyszłym kryzysom" oraz do "lepszego prognozowania produkcji rolnej".
Ponadto Parlament podkreśla, "że trzeba priorytetowo potraktować żywność w stosunku do paliw oraz że produkcja biopaliw powinna być powiązana z poważnymi kryteriami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju". Parlament zgadza się również, "że subsydiowanie przez UE upraw z przeznaczeniem na produkcję biopaliw nie znajduje już uzasadnienia", ale jak podkreślają posłowie, tylko 2-3% terenów uprawnych UE jest aktualnie wykorzystywanych pod uprawy na potrzeby biopaliw, dlatego to nie biopaliwa są odpowiedzialne za aktualny kryzys żywnościowy na terenie UE. Jednocześnie posłowie wzywają "do lepszej promocji wykorzystania i produkcji bioenergii drugiej generacji, w której zamiast pierwotnych produktów rolnych przetwarza się nawozy naturalne i odpady rolne". Ponadto zdaniem Parlamentu aktualny kryzys wymaga "natychmiastowej i pogłębionej dyskusji na temat roli, jaką nowoczesna biotechnologia może odgrywać w zapewnianiu stałej produkcji żywności za rozsądną cenę".
Lepsza polityka rozwoju
75% ubogiej ludności świata mieszka na obszarach wiejskich, ale na rolnictwo przeznacza się tylko 4% pomocy publicznej na rzecz rozwoju. Dlatego posłowie wzywają do "pilnego i zdecydowanego zwiększenia inwestycji w rolnictwo, akwakulturę, rozwój obszarów wiejskich i działalności gospodarczej związanej z rolnictwem w krajach rozwijających się". Podkreślają również "konieczność zapewnienia drobnym rolnikom w krajach ubogich, którymi są głównie kobiety, dostępu do ziemi, usług finansowych i kredytów, wysokoplennego materiału siewnego, systemów nawadniania i środków użyźniających". Ponadto posłowie wzywają EBI "do rozważenia możliwości niezwłocznego utworzenia funduszu gwarancyjnego wspierającego krajowe systemy mikrokredytów i pożyczek" oraz Komisję do położenia w swoich działaniach większego nacisku na te obszary i do wspierania organizacji producentów, mikrokredytów i innych programów usług finansowych oraz większych inwestycji w rolnictwie.
Parlament wzywa państwa członkowskie UE i społeczność międzynarodową do "odpowiedzenia w trybie pilnym na nadzwyczajny apel kryzysowy Światowego Programu Żywnościowego i do wspierania go w zmaganiach z nowymi wyzwaniami w walce z głodem". Jednocześnie posłowie podkreślają, że konieczna jest nie tylko pomoc doraźna, ale przede wszystkim działania średnio- i długoterminowych.
Sprawiedliwy handel międzynarodowy
Zdaniem
Parlamentu otwieranie rynków rolnych "musi być stopniowe, zgodne z postępami
poszczególnych krajów rozwijających się oraz opierać się na społecznie
sprawiedliwych i środowiskowo racjonalnych zasadach handlowych". Produkty
zaspokajające podstawowe potrzeby mieszkańców krajów rozwijających się, lub
produkty mające szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju
obszarów wiejskich w krajach rozwijających się nie powinny być objęte pełną
liberalizacją. W obecnych negocjacjach dotyczących umów o partnerstwie
gospodarczym priorytetem Komisji musi być odpowiadanie na potrzeby rozwojowe
wyrażane przez kraje AKP Ponadto posłowie zachęca Komisję do propagowania
"sprawiedliwego handlu i innych etycznych systemów przyczyniających się do
podniesienia standardów społecznych i środowiskowych poprzez wspieranie małych i
marginalizowanych producentów w krajach rozwijających się, zmniejszanie
niestabilności oraz gwarantowanie sprawiedliwych cen i dochodów".
źródło: Polski Serwis Prasowy Parlamentu Europejskiego