
Jeżeli rolnik będzie chciał taką decyzję otrzymać powinien wystąpić do kierownika biura powiatowego Agencji. Przyjęto, że dniem doręczenia decyzji będzie dzień wpływu (uznania) środków finansowych na rachunek bankowy rolnika. Jednocześnie w tytule przelewu podany będzie numer decyzji oraz informacja, że decyzja nie zostanie faktycznie rolnikowi doręczona.
Aby pobrać formularz żądania doręczenia decyzji – kliknij tutaj!
Jednocześnie Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że w dniu 28 czerwca br. wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tej sprawie.
Rolnicy rzadko kiedy mają dostęp internetowy do kont bankowych. Najczęściej stosowaną praktyką jest przesyłanie wydruku przez bank z kont bankowych na koniec miesiąca. W związku z tym możliwość odwołania od decyzji przewidziana w przepisach na 14 dni od momentu wpływu środków na rachunek rolnika będzie niemożliwa w wielu sytuacjach.
W związku z powyższym Zarząd KRIR wniósł do Ministra o wprowadzenie do procedur ARiMR obowiązkowego powiadamiania rolników o dokonanym przelewie lub ew. o wystawionej decyzji dotyczącej płatności obszarowych np. telefonicznie, drogą poczty elektronicznej, czy za pośrednictwem SMS .
Dodatkowo, w związku z brzmieniem art.19 ust. 11 stanowiącego, że ,, Żądanie doręczenia decyzji, o której mowa w ust.9, składa się do kierownika biura powiatowego Agencji, o którym mowa w ar. 5 ust.2 , w terminie 14 dni od dnia uznania przyznanej płatności na rachunku bankowym strony.’’, Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o interpretację ww. przepisu. W jakim terminie rolnik może żądać doręczenia decyzji? Powstaje pytanie, czy tylko w przewidzianym w tym przepisie terminie czyli ,,na 14 dni od dnia uznania przyznanej płatności na rachunku bankowym strony”- rolnik będzie mógł żądać wysłania decyzji, czy w każdym, dowolnym momencie, nawet przed jej wydaniem (prośba deklaratywna), że w momencie wydania decyzji Agencja ją przekaże zainteresowanemu.
Zarząd KRIR zwrócił uwagę Ministrowi, że decyzja taka często jest wymagana przy staraniu się o kredyt bankowy i przy zaciąganiu innych zobowiązań. Zdaniem Zarządu KRIR żądanie doręczenia decyzji powinno być możliwe w każdym momencie.