
Samorząd rolniczy wielokrotnie wnioskował w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Marka Sawickiego, argumentując zmianę do górnego limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oznaczonego kodem CN od 2710 19 41 do 2710 19 49 do 1,28 zł - czyli pełnej stawki akcyzy (1048 zł/1000 l) oraz zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego na 1 ha użytków rolnych do 120 litrów. Niestety, mimo uwzględnienia przez Rząd wniosku samorządu rolniczego o zwiększenie stawki zwrotu podatku, wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych, obecna sytuacja na rynku paliw, spowodowała, że rolnicy znaleźli się w niekorzystnej sytuacji. Ceny paliw w Polsce od nowego roku poszybowały radykalnie w górę. Za litr oleju napędowego płaci sie już na stacjach ponad 6 zł, a cena benzyny nieubłaganie zbliża się do tego samego poziomu. Efektem tego, są wyższe koszty produkcji, prowadzące w efekcie do braku opłacalności.
Mając na uwadze powyższe, 23 lutego br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Finansów o uwzględnienie argumentu rolników i zgodę na zmianę przepisów uwzględniających 100% zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego oraz zwiększenie limitu rocznego zużycia paliwa w rolnictwie – uwzględnienie tych postulatów przez Rząd RP będzie kluczowe dla produkcji rolniczej. Za zasadnością tego wniosku przemawia również fakt, iż począwszy od 2013 r. państwo nie będzie już realizowało płatności uzupełniających, wiec oszczędności państwa z tego tytułu można byłoby przeznaczyć na wyższą stawkę zwrotu podatku akcyzowego.
Dotychczas polskie rolnictwo dobrze wykorzystywało możliwości rozwoju wynikające z dostępu do wspólnotowego rynku i stosowania instrumentów wspólnej polityki rolnej. Mamy imponujący eksport i sporą nadwyżkę eksportową, poprawia się struktura agrarna, powoli ale systematycznie ubywa najmniejszych a przybywa gospodarstw silnych ekonomicznie. Rolnictwo jest niewątpliwie bardzo ważną gałęzią gospodarki w Polsce, ma też udział w polskim PKB. Aby utrzymać ten pozytywny bilans, należy zapewnić polskim rolnikom jak najlepsze warunki produkcji, gdyż bez nich rolnictwo będzie nieopłacalne i mało konkurencyjne względem innych krajów UE.
Dlatego też, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o zapewnienie w kolejnym roku podatkowym pełnego zwrotu podatku akcyzowego w wysokości 1,28 zł/l zawartego w cenie oleju napędowego oraz nowelizację ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. 2006 nr 52 poz. 379), w celu zwiększenia rocznego limitu zużycia paliwa na 1 ha użytków rolnych.