
- Modernizacja gospodarstw rolnych;
- Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych;
- Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej;
- Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw;
- Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju:
- dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej"
- dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw",
- Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej
oraz możliwość przyznania zaliczki w wysokości do 50% przyznanej kwoty pomocy przypadającej na koszty kwalifikowalne realizacji operacji w części dotyczącej inwestycji w ramach działań:
- Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w zakresie małych projektów;
- Wdrażanie projektów współpracy.
W związku z powyższym Wnioskodawcy występujący o wypłatę zaliczki, których postępowania o przyznanie pomocy nie zostały zakończone w ramach wyżej wymienionych działań PROW 2007-2013, powinni, w przypadku chęci podwyższenia wnioskowanej kwoty zaliczki, przedłożyć w właściwych podmiotach wdrażających, tj. odpowiednio Oddziałach Regionalnych i Samorządach Województw zaktualizowane strony wniosku o przyznanie pomocy zawierające dane finansowe oraz podpisaną część wniosku "Oświadczenie wnioskodawcy" zawierającą, nową zadeklarowaną kwotę zaliczki.
Beneficjenci, z którymi zostały zawarte po dniu 01/01/2011r. Umowy przyznania pomocy przyznające zaliczkę, mają możliwość wystąpienia z wnioskiem o zmianę Umowy w zakresie podwyższenia kwoty zaliczki do wysokości nie przekraczającej 50% kwoty pomocy, pod warunkiem, że nie rozpoczęli realizacji operacji tj. m.in. nie wystąpili z wnioskiem o płatność.
Od 18.07.2011r. zmieniają się również zasady przyznawania zaliczek w ramach działania "Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja". Przyznawana po 18.07.2011r. kwota zaliczki nie może przekroczyć 20% kwoty pomocy na sfinansowanie kosztów bieżących oraz kosztów nabywania umiejętności i aktywizacji.
Źródło: Departament Komunikacji Społecznej ARiMR