
Jesteśmy krajem o bardzo dużym potencjale rolniczym, zarówno pod względem ilości jak i jakości produkcji rolniczej, a także mamy jeden z najwyższych w UE odsetek ludności zatrudnionej w rolnictwie, co sprawia, że rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki.
Przyszłość naszego rolnictwa uzależniona jest od ustanowionych ram i przepisów dotyczących Wspólnej Polityki Rolnej od 2014 r. Tak jak prezentuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także samorząd rolniczy istnieje głęboka konieczność ujednolicenia i unifikacji systemu płatności bezpośrednich, których przyznawanie oparte będzie na obiektywnych kryteriach ekonomicznych i społecznych, tak aby w sposób faktyczny realizowany był wspólnotowy charakter polityki rolnej UE. Kryteria oparte na historycznych wielkościach produkcji w poszczególnych krajach UE nie mają dalszego uzasadnienia w związku z nadrzędnym celem Wspólnoty, jakim jest dążenie do harmonijnego rozwoju działalności gospodarczej na terenie całej Wspólnoty. Dyskusja nad sprawiedliwym systemem dopłat, trwa już od pewnego czasu.
W związku z powyższym, 24 maja br. Zarząd KRIR zwrócił się do Premiera RP oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby sprawy wsi i rolnictwa ustanowione były priorytetem w ramach polskiej prezydencji w UE.