
Tym bardziej że środki do produkcji, a szczególnie nawozy i paliwo, podrożały niesamowicie. Na wniosek Zarządu KRIR wystosowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sprawę niskich cen skupu zbóż. Urząd stara się ustalić, czy przedsiębiorcy skupujący rzepak i pszenicę nie zawierali między sobą umów, mających na celu zaniżenie cen skupu. Na razie nikt nie jest podejrzany, więc czynności toczą się nie przeciwko komuś, lecz w sprawie. Badania mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Zarząd KRIR uważa też, że spółka ze 100% kapitałem Skarbu Państwa – Elewarr Sp. z o.o. – powinna wpływać na ceny skupu zbóż i nie ma uzasadnienia, aby ceny były niższe niż w innych skupach.
W dniu 25 sierpnia na terenie Skansenu w Maurzycach (gmina Zduny, powiat łowicki, województwo łódzkie) wraz z XIV Biesiadą Łowicką, Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Mleczny sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Celem Pikniku było propagowanie spożycia mleka i produktów mlecznych w codziennej diecie, odżywczych właściwości mleka, produktów mlecznych oraz ich rola w zdrowym żywieniu.
Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:
- 22 sierpnia – III Posiedzenie Zespołu-Grupy roboczej wspierającej prace nad przygotowaniem PROW 2014-2020, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 25 sierpnia – obchody Święta Plonów Województwa Mazowieckiego w Miętnem, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
- 27 sierpnia – spotkanie dotyczące zasad dokonywania zmian w pakiecie 8. w działaniu Program rolnośrodowiskowy, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 30 sierpnia – spotkanie podgrupy 3 ds. odtwarzania, ochrony i wzmacniania ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa oraz wspierania efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, udział: Członek Zarząd KRIR Robert Nowak, przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 30 sierpnia – jubileusz 90-lecia doradztwa rolniczego w Poświętnem, udział: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz;
- 31 sierpnia – Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie, udział: Zarząd KRIR.
W tym okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniach sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:
- 27 sierpnia – sytuacja na rynkach zbóż, zmiana ustawy o scalaniu i wymianie gruntów, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 28 sierpnia – ustawa o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym, realizacja ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 29 sierpnia – pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, udział: przedstawiciel Zarządu KRIR;
- 30 sierpnia – rozpatrzenie i zaopiniowanie dla Komisji Finansów Publicznych rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013; udział: przedstawiciel Zarządu KRIR.
W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.
1 sierpnia Zarząd KRIR przychylając się do wniosku Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwrócił się do resortu środowiska o pilne wydanie zezwolenia na odstrzał nadmiernej populacji bobrów w obrębach wsi Siedlce, Marcinkowice, Zakrzów i Stanów położonych w gminie Oława. Z powodu nadmiernej liczby bobrów w tym obszarze tamowany jest przepływ wód i zalewane są użytki rolne, powodując ogromne straty w produkcji rolnej. Ponadto, bobry niszczą wały cieków wodnych, narażając mieszkańców sąsiadujących z nimi Wsi na zalania i podtopienia.
2 sierpnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł uwagi do projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce w szkole”. Program „Owoce w szkole” od kilku lat cieszy się dużą popularności zarówno w szkołach jak i u dzieci i rodziców. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i dalszy jego rozwój. Projektowane obniżenie stawki za porcję może wpłynąć negatywnie na realizację programu w roku szkolnym 2013/2014 poprzez rezygnację części dostawców z realizacji dostaw a tym samym zmniejszenie liczby dzieci otrzymujących owoce i warzywa w szkole. Aby zapewnić dostawy owoców i warzyw do szkół i dalszy rozwój programu Zarząd KRIR zaproponował ustalenie stawki na poziomie obowiązującym w roku szkolnym 2012/2013, tj. 1,20 zł za porcję.
Zarząd KRIR, popierając wniosek X Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotyczący potrzeby szczególnego traktowania odszkodowań za szkody łowieckie w gospodarstwach ekologicznych, 2 sierpnia zwrócił się do Polskiego Związku Łowieckiego o uwzględnienie przez członków komisji szacujących szkody łowieckie specyfiki prowadzenia produkcji w gospodarstwach ekologicznych oraz różnicy cen żywności certyfikowanej w stosunku do wyprodukowanej metodami konwencjonalnymi.
Popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej dotyczący konieczności przekazania gospodarstwa rolnego, aby świadczenie emerytalne mogło być wypłacane w całości, 5 sierpnia Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o zainicjowanie zmiany przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w tym zakresie, które rolnicy uważają za krzywdzące.
13 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2013. Jednocześnie Zarząd KRIR zaproponował m.in., aby maksymalna wysokość składki na ubezpieczenie nie była wyższa niż dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i wynosić maksymalnie 109,05 zł kwartalnie.
14 sierpnia Zarząd KRIR, w związku ze zmianami w zasadach programu rolnośrodowiskowego, zwrócił się do resortu rolnictwa o robocze spotkanie z osobami zajmującymi się przedmiotowym zagadnieniem, które będzie miało na celu wypracowanie szczegółowych wyjaśnień przeznaczonych dla rolników. Spotkanie to odbyło się w dniu 27 sierpnia.
W odpowiedzi na pismo Kancelarii Sejmu, przy którym przesłano poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, 16 sierpnia Zarząd KRIR przekazał swoje poparcie dla zmian przedmiotowego projektu, wnosząc uwagi i spostrzeżenia, m.in. w sprawie doprecyzowania definicji rolnika indywidualnego.
22 sierpnia Zarząd KRIR przekazał Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanowisko samorządu rolniczego w sprawie realizacji ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw oraz realizacji postulatów porozumienia zawartego pomiędzy MRiRW, ANR, a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Zarząd KRIR stwierdził, że realizacja w/w ustawy jest dalece niewystarczająca.
W związku z napływającymi informacjami dotyczącymi nieprawidłowości w szacowaniu szkód w gospodarstwach rolnych przez likwidatorów Concordia Polska TUW, 26 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Concordia Polska TUW o rozwiązanie zgłaszanych przez rolników problemów.
27 sierpnia Zarząd KRIR skierował wniosek do Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie uzyskania informacji, w jaki sposób GUS szacuje plony oraz w taki sposób obliczane są te dane i na jakiej podstawie. Wcześniej Zarząd KRIR, popierając stanowisko Zarządu Sadowników RP w sprawie drastycznego spadku cen owoców malin i kolejnych gatunków owoców miękkich do przetwórstwa, skierował wniosek do Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przewodniczącego Rady Gospodarki Żywnościowej oraz Przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w powyższej sprawie.
27 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesów Wojewódzkich Izb Rolniczych w sprawie podjęcia decyzji o zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w związku z odrzuceniem przez Sejm RP rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.
30 sierpnia Zarząd KRIR, w związku z protestami rolników przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku, a także importowi rzepaku z Ukrainy, które miały miejsce 1 i 2 sierpnia w Grudziądzu, zwrócił się do Wojewody Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego o odstąpienie od karania rolników biorących udział w protestach.
W związku z zapowiedzianymi przez Rząd ograniczeniami wydatków środków finansowych z budżetu państwa na 2013 rok będących w gestii wojewodów w cz. 85 i docierającymi do KRIR niepokojącymi informacje, że w niektórych województwach w wyniku powyższych działań zmniejszane są przez wojewodów wydatki na działalność ośrodków doradztwa rolniczego - mając na uwadze przyszłość polskiego doradztwa rolniczego na rzecz polskiego rolnictwa, 30 sierpnia Zarząd KRIR zaapelował do Premiera RP o poparcie stanowiska samorządu rolniczego i wspieranie doradztwa rolniczego i zalecenie wojewodom, aby Rząd nie ciął środków finansowych na ODR na 2013 r oraz podjął decyzję o przeniesieniu planowanych środków przeznaczonych na działalność doradztwa rolniczego do części budżetowych, których dysponentem jest MRiRW.
30 sierpnia Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o interpretację przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 16 projektów aktów prawnych, do których wniosło opinie samorządu rolniczego. Biuro Zarządu KRIR prowadziło prace dotyczące organizacji kolonii i półkolonii ze środków FS USR. Trwały też prace dot. realizacji pilników zbożowych, drobiowych, mlecznych, wieprzowych i wołowych.
